Anketa

Líbí se Vám tyto "poklady" plné nostalgie?

Ano, je to krásná nostalgie (419)
90%

Ne, nic mi to neříká (47)
10%

Celkový počet hlasů: 466

PROSÍM  POKUD  MÁTE  NĚCO  DO MÉ SBÍRKY A CHCETE DAROVAT ČI PRODAT- nebo sběratelky máte-li cokoliv k  VÝMĚNĚ  POŠLETE  FOTO  S  NABÍDKOU  NA  UVEDENÝ  EMAIL - najdete  jej  na stránkách. 

A pokud mi někdo můžete napsat nějaké zajímavosti ohledně věciček co sbírám budu moc ráda za každou informaci - hlavně o ujasnění data kdy se co používalo nebo máte-li nějaký dobový materiál budu ráda i jen za zapůjčení atd.

 

RESPEKTUJTE PROSÍM AUTORKÁ PRÁVA K FOTOGRAFIÍM !!!!!

 

Vítám všechny co mají rádi staré časy a pro něž jsou vzpomínky  příjemnou nostalgií...

 

 

 

 

Existuje dlouhá historie v aplikování šídítek. V 17. století se dětem z bohatých rodin podávaly k prořezávání zubů dudlíky a kroužky ze stříbra. Používaly se i další cenné materiály, jako perleť, anebo korál, který také sloužil jako talisman k ochraně před nemocemi. Korál jako takový, platil v 17. až 19. století v Anglii za ochránce před zlem. V případě dětských hraček se kombinoval se slonovinou a kostmi, symbolizujícími zvířecí sílu, která dítěti pomohla překonat jakoukoliv bolest.

Nicméně obyčejný hadrový dudlík se objevil již mnohem dřív. Malé množství cukru se zabalilo do kusu starého plátna, omotalo se do tvaru malé kuličky, a pevně uvázalo nití. Tato metoda se používala jak na americkém kontinentu, tak i v Evropě. Dudlík mj. vyplňovali kusem masa, nebo špeku, dokonce plátno namáčeli do brandy.

Na začátku 20. století byl patentován dudlík v moderní podobě, vyrobený z elastické gumy. V roce 1909 se objevil i článek upozorňujíci na dentální hygienu a nebezpečí spojené s používáním hadrových šídítek. Moderní gumové dudlíky se vyráběly ve třech barvách, v černé, kaštanově hnědé a bílé, podle denní doby. Na výlet tedy s dudlíkem bílým, a do postýlky s černým.

 

Pokud máte rádi nostalgii, podívejte se i na další moji sbírku "holčičích" hraček:  

 

https://retro-hracka.webnode.cz/

 

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

Novinky

Sbírám stále......

03.04.2019 11:51
Přeji pěkný den, děkuji všem za přízeň, a že se sem stále někteří z Vás vracíte mne moc těší. Jen tu bohužel není, už nic nového. Sbírky se rozrůstají stále o další a další poklady, ale ČAS, tak to je neustále můj velký nepřítel....., takže vážení přátelé, sbírám dál, i když tu není nic nového k...

Moc zdravím všechny mé příznivce!

17.11.2015 13:01
Omlouvám se, že zanedbávám mé stránky a není tu nic nového. Nevím čím to je, ale není to jen tím, že se mi občas nechce, kolikrát není čas a pak občas ani nálada hned fotit a za určitou dobu, už nevím co vše jsem za poslední dobu získala, protože je toho moc. :-D Ale díky zlatým lidičkám mám pořád...

Opět další poklady do sbírky

15.02.2015 16:11
Přeji všem krásnou neděli a jdu ukázat co je ve sbírce nové! Měla jsem "štěstí" a tak mi toho tento týden přišlo strašně moc - a mimo jiné i hračky, takže mrkněte i tam. ;-) A čekám ještě pořádnou hromadu dudlíků! Nyní mi taky přišlo několik dudlíků a plenkové kalhotky od paní Jarušky a přidala i...

Poklady....

29.01.2015 22:16
Moc Vás všechny zdravím...... opět jsem sehnala nějaké věcičky do sbírky, takže se pojďte podívat a zavzpomínat si! Získala jsem pěknou hromádku dudlíků, některé z nich mám, ale to nevadí, protože je zkombinuji jinak a budou další kousky do sbírky. Dalšími úlovky jsou 2 pískačky a 2 chrastítka,...

Hezkou neděli přeji všem milovníkům retra

18.01.2015 16:38
Do sbírky mi přibylo pár dalších úlovků tak se jdu podělit. Podařilo se mi sehnat kočičku od návrhářky Niklové a jiné pískací hračky, velkou radost mám z dalších originál zabalených chrastítek i těch nebalených. A nikdy mi ani nevadí pokud získám zase ty stejné co, už  ve sbírce mám, protože...

Nové poklady

08.01.2015 08:00
Hezké a mrazivé ráno všem! Slíbila jsem Vám ukázat další nové poklady. Včera jsem svůj slib napůl splnila. Fotky jsem stihla vložit, ale nedopsala jsem popisky, takže jsem to nyní napravila a Vy se kochejte, protože je určitě čím. ;-) Od paní Martiny mám nádherné "zimní" peřinky do kočáru včetně...

Všechny Vás zdravím v novém roce!!!!!!!

06.01.2015 17:05
Nejprve Vám všem co sem zabloudíte chci popřát do nového roku 2015 jen to nejlepší a hlavně hodně zdravíčka! Ostatní jak já ráda dodávám "přijde samo"!!!! :-D Vložila jsem pár nejnovějších  úlovků, ať se zase máte na co kouknout. ;-) Mám velkou radost ze zásilky zásypů - modré jsou nepoužité,...

Krásný adventní čas....

17.12.2014 20:55
Všechny Vás moc a moc zdravím!  Snad, už máte napečeno, uklizeno a nachystáno vše co bylo třeba. Já, už taky pomalu finišuji a budu užívat klidu a pohody. Jen nestíhám fotit....vše jsem uklidila a vytáhnu, až po svátcích. Takže letos, už nic neukáži.....musíte vydržet. ;-)   Přeji všem...

Nové poklady

24.11.2014 14:57
Všechny Vás zdravím a jdu ukázat co mám nového. ;-) Podařilo se mi sehnat plno krásných - brečících gumových panenek. Já měla tu růžovou pro nejstarší dceru a kamarádka pro syna zase modrou, takže je velmi dobře pamatuji! :-D Pak mám velkou radost z ještě zabalených chrastítek, dalších pískacích...

Moc všechny zdravím,

13.11.2014 15:51
a jdu ukázat nejnovější poklady. Srdečné díky za nepoužité kojenky KAVALIER včetně saviček a několik dudlíků paní Bohunce a taky paní Lence moc děkuji za plno chrastících dudlíčků! Zase se mi pěkně sbírka rozrostla..............i o 2 pískací hračky GUMOTEX!   Mějte se fajn, a jak budu mít...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Kontakt

Retro-sbirani

Vzpomínky..............

Мягкая Мебель

RichardPreow | 19.05.2022







Самое Интересное

Robertkix | 28.04.2022


ежедневный заработок в интернете

RichardEcort | 09.04.2022


Hi

Haroldnougs | 13.11.2021

Szia, meg akartam tudni az arat.
nox1 Aloha, makemake wau e?ike i kau kumuku?ai. nox1

öppen fiber vilken leverantör

öppen fiber vilken leverantör | 08.10.2021


I'm extremely pleased to find this web site. I want to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you saved to fav to see new things in your web site. öppen fiber vilken leverantör fiobob.sewomabest.com/map3.php

Re: öppen fiber vilken leverantör

ClezeripLover | 25.07.2022









Re: öppen fiber vilken leverantör

ClezeripLover | 08.08.2022









Re: öppen fiber vilken leverantör

ClezeripLover | 27.11.2022









демонтаж москва

ChaseBiove | 31.08.2021


Homework

Prurache | 04.08.2021


1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>
Přidat nový příspěvek